top of page

פעילות האגודה בקרב החברה הבדואית:

 הילדים מקבלים ארוחה חמה, עזרה בהכנת שיעורי בית, פינה בטוחה למנוחה ולמשחק לרבות משחקים חינוכיים / התפתחותיים אחרים ועוד.

השינויים לטובה ניכרים די מהר, והילדים מפתחים דימוי עצמי גבוה יותר. יכולות הלימוד משתפרות משמעותית והם חווים סיפוק מקשרים חברתיים

כחלק מפעילות האגודה לחיזוק המשפחה

לאור קרבת הכפרים לאזורי המגורים של הפזורה הבדואית שבדרום. ולכפרי הבדואים שבצפון, יזמה העמותה פעילות ייעודית לבדואים. היקף הצרכים שהתגלה בכפרים ובאזורי הפזורה הבדואית רב ונרחב. ילדים רבים מהם מוגדרים כילדים בסיכון. הם סובלים מהזנחה בשל חיים במשפחות גדולות ובעלות הכנסה נמוכה, עקב מגורים בתנאים קשים, ובשל מחסור בשירותים קהילתיים.

 

בקרב האוכלוסייה הבדואית בדרום הארץ, בשיתוף משרד הרווחה והרשויות המקומיות מופעלות, מפעילה האגודה 7 מועדוניות יום לילדי הבדואים בשבט אבו קרינאת, בישוב קאסר א-סאר וביר הדגאג'. בצפון הארץ מופעלות 6 מועדוניות יום בכפר שבלי. המועדוניות מאובזרות ומרווחות. הן מהוות פינה חמה ובטוחה, בה מצויים  פינת משחקים, שירותים ומטבחון.

 

הילדים מגיעים אליה בתום הלימודים. הם מקבלים ארוחה חמה, עזרה בהכנת שיעורי בית, פינה בטוחה למנוחה ולמשחק, לרבות משחקים חינוכיים / התפתחותיים אחרים ועוד. כל מועדונית יום מטפלת ב- 15 ילדים, אשר באים מרקע סוציו אקונומי קשה, ממשפחות הנמצאות במצוקה כלכלית, אשר מטופלות ע"י משרד הרווחה. המועדוניות זוכות לתמיכה עצומה בקהילה והנן גאוות הכפר; בתפעולן מעורבות משפחות הילדים ובמקרים רבים, אימהות הילדים מקבלות הדרכות ועזרה בנושאים שונים.

 

השינויים לטובה ניכרים די מהר, והילדים מפתחים דימוי עצמי גבוה יותר. יכולות הלימוד משתפרות משמעותית והם חווים סיפוק מקשרים חברתיים, מעשיה משותפת, ומפיתוח מכלול יכולות וכישורי חיים. ילדים רבים מתחרים על כל מקום פנוי ומשפחות רבות מבקשות להכלל במסגרת התכנית. התקציבים לפרויקט מוגבלים אך בשל ההצלחה וריבוי הצרכים שוקדת האגודה על גיוס משאבים לפיתוח והקמה של מועדוניות ושירותים נוספים.

הפעלת חוגים וסדנאות לילדים

 • חוג לאומנות

 • חוג התעמלות וספורט

 • חוג מחזור

 • חוג אפיה

 • ביקורי הילדים בספריה הציבורית

 • מתקיים נוהג של ציון ימי הולדת של הילדים באמצעות הפעלת מהנות

 • חוג סדנת קצב טיפולית ע"י כלי נגינה

   

אנו מפעילים במועדוניות מורים אשר מלמדים את הילדים מקצועות שונים ומכינים עימם שיעורי בית. ילדים אשר מתקשים בלימודים מקבלים עזרה ממורה להוראה מתקנת שעוזר להם בבניית התשתית הלימודית.

 

הפעלת חוגים וסדנאות להורים

בעמותת SOS מאמינים כי על מנת לעשות שינוי עם הילדים יש צורך לעבוד גם עם ההורים ועל כן, אנו מפעילים מספר מענים עבור אוכלוסיית ההורים:

 • 11 חוגי תפירה

 • סדנאות אפייה

 • ביום האם אורגן טיול ויום כייף בו השתתפו 120 אימהות של ילדי המועדוניות (הטיול כלל הרצאה, סיור ביפו, שייט וארוחת צהריים).

 

ימי כייף וטיולים:

לאורך כל השנה אנו מוציאים את הילדים מהמועדוניות לימי כייף וטיולים:

 1. טיול לספארי – רמת גן

 2. טיול לרהט – בית הבד ומסיק זיתים

 3. טיול למרכז ג'ו אלון

 4. טיול לעכו

 5. טיול לימית 2000

 6. טיול למיני ישראל

 7. טיול לכנסת ישראל

 8. טיול למוזיאון לונדע – באר שבע

 9. טיול למוזיאון מחקר ופיתוח הנגב

 10. טיול לחברת תנובה ברחובות

 11. שייט ביפו

 12. טיול לפארק קרסו למדע

 13. טיול ליער יתיר

 14. טיול לפארק אשכול

 15. טיול לאשדוד וחבל לכיש

הסעות:

עמותת SOS כפרי ילדים עושה כל מאמץ אפשרי על מנת שהילדים במועדוניות יזכו לעזרה לה הם זקוקים על מנת להצליח. ועל כן, העמותה מפעילה מערך הסעות שלם אשר פועל בתחילת הפעילות במועדוניות  ובסופה, מביאה את הילדים מבית הספר ומחזירה אותם בבטחה לבתיהם.

הפעלת מערך תמיכה טיפולי + אנשי הצוות במועדוניות:

על מנת לתת את הטיפול הטוב ביותר לילדים הגדלנו את מספר אנשי הצוות בכל מועדונית:

 • כל המועדוניות מנוהלות על ידי אשת מקצוע עם ניסיון רב בתחום מרינט ועקנין (מתוקצבת ע"י העמותה) אשר זוכה לתשבחות רבות על ידי המפקחות ממשרד הרווחה ומגורמים מקצועיים שבאים אתה במגע.

 • 2 עובדים סוציאליים (סה"כ 150% משרה)

 • מטפל בעזרת בעלי חיים מוסמך

 • מטפל בעזרת מוזיקה (ע"י כלי נגינה)

 • 14 מדריכות ואימהות בית

 • עובדת סוציאלית מכפר הילדים "נרדים" המופעלת ע"י העמותה ואשר מדריכה את הצוות (10% משרה)

 • עובדת ניקיון

 • איש תחזוקה (שליש משרה על חשבון העמותה)

 • מנהלת חשבונות (שליש משרה על חשבון העמותה)

 • מזכירה (שליש משרה על חשבון העמותה)

 

הפעלת מערך בריאותי:

בישובים באבו קרינאת וקאסר א-סאר, אחת לשבוע הילדים מקבלים טיפולי שיניים.

בכל אחד מהמועדוניות יש לנו תזונאית שעובדת עם הילדים.

אחת לחודשיים הצוות לוקח את הילדים להרצאה ל רופא מומחה (מקופת חולים כללית) שנותן לילדים הרצאות על בריאות נכונה.

אנו בעמותת SOS  כפרי ילדים מאמינים שלכל ילד מגיעה ההזדמנות המקסימלית לגדול בסביבה המאפשרת התנסות במגוון רחב של חוגים וסדנאות המסייעות לו להתפתח ולהתקדם.

בשלוש שנים האחרונות מפעילה העמותה 7 מועדוניות אשר שמות דגש על חינוכם של הילדים על ידי הפעלת חוגים.

לאחר שקראתם את הקווים המנחים במודל הכפר, חשוב להדגיש את הטיפול המשפחתי ארוך הטווח של כפר הילדים SOS המבוסס על ארבעה עקרונות יסוד: האם, אחים ואחיות, הבית והכפר

קרא עוד

העמותה מסייעת לילדים בסיכון; יתומים, ילדים בסיכון או שמשפחותיהם אינן יכולות לטפל בהם. הטיפול נעשה באמצעות הפעלתם של כפרי ילדים, מועדוניות, בתי נעורים ומסגרות תומכות ומחנכות נוספות בקהילה.

קרא עוד אודותינו

המועדוניות של עמותת SOS כפרי ילדים

המועדוניות שעמותת SOS כפרי ילדים מפעילה מונעת נשירה של ילדים מבתי הספר, מונעת שוטטות ברחובות ובעבודה הישירה עם ההורים תורמת לחיזוק הקשר בתוך המשפחה דבר המונע הוצאות חוץ ביתיות של הילדים

קרא עוד

מה חדש בכפרי ילדים?

חדשות מרגשות מתוך חיי היום-יום של הילדים בכפרים שלנו. ידיעות על שיתופי פעולה בין ארגונים שונים. דיווח על קבלת תרומות למען ילדי הכפרים מחברות וארגונים. ועוד מגוון רחב של ידיעות וחדשות.

"חדשות ועדכונים שוטפים מהכפר"
SOS כפרי ילדים
bottom of page